Globfest
Să împodobim bradul de Crăciun cu fapte bune!

Duminică, 15 decembrie 2019, începând cu ora 11:30, Asociația Umanitară Tadeu vă invită la Biserica Sf. Dumitru Poștă, să participați  la GLOBFEST, mini-târg de globulețe pictate manual, ediția a III-a.

78762202 2860076057370841 8122057029620596736 o
În fiecare decembrie, Muzeul Național al Literaturii Române îl readuce în memoria celor care iubesc Poezia pe cel care a slujit-o cu pasiune, har și devotament - Nichita Stănescu.
Admirat şi iubit, poetul a rămas viu în amintirile tuturor celor care l-au cunoscut. La această întâlnire specială numită „Viața mea se iluminează”, ce va avea loc vineri, 13 decembrie 2019, ora 18.00, în Mansarda sediului din Str. Nicolae Crețulescu nr. 8 (în spatele Bisericii Albe) participă atât graficianul Mircia Dumitrescu, Nicu Alifantis, actrița Theodora Stanciu, Vlad Ciobanu, cât și Andreea Ionela Buzatu, Alexandra Zamfirescu, Maria Magdalena Pisaltu și Gianina Crivăț, studente clasa de Actorie Rodica Mandache – Universitatea Hyperion.

Pr Nicolae In memoriam 06 12 2019 1
Biserica Sf. Silvestru vă invită la evenimentul comemorativ organizat în cinstea Părintelui Nicolae Bordaşiu, care va avea loc vineri - 06.12.2019, orele 18.00, în chiar ziua pomenirii Sf. Ierarh Nicolae - Arhiepiscopul Mirelor Lichiei.

Cu această ocazie va fi lansată cartea dedicată Părintelui nostru drag şi bun - Nicolae Bordaşiu, intitulată „IN MEMORIAM - Părintelui Nicolae Bordaşiu".

colindelaBibliotecaNationala
Asociaţia Studenţilor Teologi Ortodocşi (ASTO), din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Bucureşti, organizează, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, cea de-a noua ediţie a Concertului de colinde cu scop caritativ „După datini colindăm!”.

unaltfeldecraciun
Muzeul Național al Literaturii Române vă invită la „Un Altfel de Crăciun”, sâmbătă, 7 decembrie 2019, ora 17.00, în sediul din Str. Nicolae Crețulescu nr. 8 (în spatele Bisericii Albe), un spectacol în regia Monei Gavrilaș și interpretarea actriței Diana Giubernea.
„Un Altfel de Crăciun” este o radiografie emoționantă a destinelor deținuților politici din România comunistă, pe un scenariu cuprinzând texte ale scriitorilor Radu Gyr, Zahu Pană, Dumitru Oniga, Marcel Petrișor, Anatolie Panis. Acestea sunt doar câteva din numele celor care au marcat această perioadă din spatele gratiilor, la Jilava și Aiud.