InchisoareFemeiCu ocazia lansării cărţii LACRIMA PRIGOANEI, vom vorbi despre drama femeilor în închisorile politice ale secolului trecut, cu NICULINA MOICA şi ZOE RĂDULESCU, ambele foste deţinute politic în timpul regimului comunist, iar îndrăgita actriţă MANUELA HĂRĂBOR va recita din creaţiile literare ale femeilor din temniţele şi lagărele comuniste.. Cartea a apărut la Editura Sânziana.

Cu ocazia lansării cărţii LACRIMA PRIGOANEI, am fost invitată să rostesc câteva poezii scrise de femei deținute politic în regimul comunist. M-aș bucura să puteți veni, cei care sunteți din București. Nu pentru a mă auzi pe mine, ci pentru a le asculta pe două dintre supraviețuitoare. Doamnele Niculina Moica şi Zoe Rădulescu (care s-a nascut în penitenciar). Eu voi încerca doar să dau glas gândurilor celor urcate la Cer. (Manuela Harabor)

"Deschide, Părinte, ale cerului porți
Să intre cohorta de îngeri și sfinți
Schingiuiți și flămânzi, umiliți și cuminți,
Cu ochii mari de lumini în orbite de morți,
Cu fețele supte, cu oasele rupte,
Cu urme de cizme pe piepturi strivite,
Sub asprele zeghi cenușii, zdrențuite.
Deschide-le, Doamne, și ultima ușă.
În prag lepăda-vor trupul lor de cenușă
Și vor intra ca un abur cu un nimb de lumini,
Fără răni sângerânde, fără urme de spini.
Ascultă-i, Părinte, eternule Domn,
Și dă-le doritul, râvnitul lor somn
În liniștea sfântă a grădinii cerești.
Prin ierburi vor trece aripi îngerești,
Iar jos, pe pământ, când privești iertător,
Vei vedea prin celule doar crucile lor." (Rugă pentru cei care au murit în închisori de Eugenia Indreica-Damian)

FOTO: Dinu Lazãr. Imagine din filmul “Binecuvantatã fii, închisoare”, de Nicolae Mãrgineanu

Concert „Seară de valsuri”, octombrie 7 orele: 18:30 - 19:30

ValsuriMuzeul Municipiului București vă invită la concertul „Seară de valsuri”, cu Arlinda Morava (soprană), Andreea Ștefănescu (vioară) și Bucharest Ladies Cvintet, desfășurat în ziua de sâmbătă, 7 octombrie, ora 18.30 la Muzeul Nicolae Minovici.

Arlinda Morava (Soprano) este născută în Tirana, Albania, a absolvit Conservatorul Ciprian Porumbescu din București și are un Masterat canto de operă în Elveția. A fost solistă a Operei Române București, este laureată a multor concursuri naționale și internaționale, colaborează cu multe instituții de profil din România, obținând premiul VIP (2012) pentru rol în opera Flautul Fermecat de W.A. Mozart.
A întreprins turnee în marile orașe din România, dar și în străinătate, împreună cu Opera Națională din Galați.
A susținut recitaluri pe scena Royal College din Londra și alte capitale și orașe europene, sub bagheta unor dirijori de renume.
Din repertoriul său fac parte arii de opere, operete, lieduri, piese religioase, piese folclorice românești și albaneze, în aranjamente clasice și contemporane.

Memoriile unui isihast
Lansare de carte: Ierom. Ghelasie, Memoriile unui Isihast, I, II

Editura Platytera, Colecția Filocalie Carpatină, vă oferă reeditări ale scrierilor părintelui Ghelasie de la Frăsinei - comori de literatură patristică.
10 Octombrie între 18:00 - 20:00, Braseria Alouette, Str Bibescu Voda 19, Bucuresti (langa Libraria Sophia)

22140901 1788674671163338 7143689125101611256 nComunicat de Presă
Comitetul de Inițiativă Cetățenească privind revizuirea Art. 48 alin. 1 din Constituția României,Coaliția pentru Familie, compusă din 38 de organizații non-guvernamentale, Platforma civică pentru demnitate, drepturi și libertăți IMPREUNĂ, compusă din 1204 ONG-ri, intelectuali și personalități marcante de pe întreg teritoriul României și susținută de 7 organizații internaționale,
au transmis astăzi următoarea scrisoare publică adresată Președintelui Senatului:
Domnului Călin Popescu –Tăriceanu
Președintele Senatului României

Chirila

Ortodoxia ca stil de viaţă
Lansare de carte
Vă aşteptăm luni, 16 octombrie 2017, ora 18.00 la o dezbatere privind modul în care (supra)vieţuim astăzi cu invitaţii noştri:
pr.prof.dr. Constantin Pătuleanu
prof.dr. Pavel Chirilă