Pr Nicolae In memoriam 06 12 2019 1
Biserica Sf. Silvestru vă invită la evenimentul comemorativ organizat în cinstea Părintelui Nicolae Bordaşiu, care va avea loc vineri - 06.12.2019, orele 18.00, în chiar ziua pomenirii Sf. Ierarh Nicolae - Arhiepiscopul Mirelor Lichiei.

Cu această ocazie va fi lansată cartea dedicată Părintelui nostru drag şi bun - Nicolae Bordaşiu, intitulată „IN MEMORIAM - Părintelui Nicolae Bordaşiu".

colindelaBibliotecaNationala
Asociaţia Studenţilor Teologi Ortodocşi (ASTO), din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Bucureşti, organizează, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, cea de-a noua ediţie a Concertului de colinde cu scop caritativ „După datini colindăm!”.

unaltfeldecraciun
Muzeul Național al Literaturii Române vă invită la „Un Altfel de Crăciun”, sâmbătă, 7 decembrie 2019, ora 17.00, în sediul din Str. Nicolae Crețulescu nr. 8 (în spatele Bisericii Albe), un spectacol în regia Monei Gavrilaș și interpretarea actriței Diana Giubernea.
„Un Altfel de Crăciun” este o radiografie emoționantă a destinelor deținuților politici din România comunistă, pe un scenariu cuprinzând texte ale scriitorilor Radu Gyr, Zahu Pană, Dumitru Oniga, Marcel Petrișor, Anatolie Panis. Acestea sunt doar câteva din numele celor care au marcat această perioadă din spatele gratiilor, la Jilava și Aiud.

resfintireabisericiiSf.DumitruPosta
Duminică, 8 decembrie, avem deosebita bucurie de a vă invita la târnosirea Bisericii "Sfântul Dumitru-Poştă", Paraclis Universitar, din Centrul Istoric al Capitalei. Momentul marchează 200 de ani de la ultima rezidire a lăcașului și se va desfășura în prezența Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

fenomenulPitesti
Se spune că, studenția e perioada cea mai frumoasă din viață. Ei bine, nu și pentru cei peste 600 de studenți care au trecut pragul închisorii Pitești (actualmente Memorialul Închisoarea Pitești) în perioada 1949-1951, tinerii care au fost sancționați prin tortură pentru refuzul de a adera la ideologia comunistă.