LuminaInvierii
Asociaţia Studenţilor Teologi Ortodocşi (ASTO), din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” a Universităţii din Bucureşti, organizează cea de-a șasea ediţie a Concertului cu scop caritativ "Pași spre lumina Învierii".

Evenimentul se va desfăşura la Biserica Sfântul Elefterie Nou din București, în ziua de marți, 16 aprilie 2019, începând cu orele 18:30.

image001
Luni 8 aprilie 2019, ora 18, Muzeul Ţăranului Român vă invită la premiera filmului „Părintele Arsenie Boca - Icoana mărturisirilor”, un documentar în regia lui Nicoale Mărgineanu. Scenariul: Ion-Costin Manoliu.
Rostirea cuvintelor Părintelui Arsenie: Mihai Bica. Montajul Nita Chivulescu.

RUGafişTEOLOGIE
Lumina Rugului Aprins
– spectacol realizat după un scenariu de Ion-Costin Manoliu, în regia lui Dan Puric, va fi prezentat în avanpremieră, miercuri, 3 aprilie 2019, de la ora 18.30, la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Bucureşti, Amfiteatrul Dumitru Stăniloae.

31.03.2019
Parohia „Șerban Vodă” din București organizează o nouă seară duhovnicească cu tema: „Taina Crucii”.

3N0A7732 820x615
Inspirat de pelerinajul în Israel întreprins de Olga Greceanu în 1933, care a dat naștere cărții Pe urma pașilor Tăi, Iisuse, spectacolul Urma pașilor Tăi ce se va juca joi 28 martie 2019 ora 19.00, ARCUB - Sala Mare, este o încercare de a reconstitui și restitui trăirile unei rare experiențe religioase.